main hero
Szélgép fotó

Szélgépekről
általában

Elektromos meghajtású fix és mobil szélgépek a gyümölcsösökben hatékony védelmet nyújtanak a kora tavaszi fagyok esetén. Az aktív fagyvédelem legelterjedtebb és leghatékonyabb technológiája már magyar gyártótól is elérhető.

A Wepifrost szélgépek tartós védekezést jelentenek. A kora tavaszi fagykárokat már nem csak a korai virágzású barack (leginkább kajszibarack), de a körte, alma, szilva és meggy ültetvényeket is érintik, melyre a fajtaváltás csak részleges megoldás.


A klímaváltozás miatt hosszú távon kell számolni a kora tavaszi fagyokkal, ezért fel kell készülni a hatékony fagykár elleni védekezésre. A passzív fagyvédelmi megoldások (pl. nagyobb koronamagasság, talaj- és növénytakarók alkalmazása) már nem elegendők. A probléma súlyosságát jelzi, hogy a tavaszi fagykár aktív megelőzésére időről időre pályázati kiírás is születik, és szerencsére a Wepifrost szélgépek is a támogatott beruházások körébe tartoznak.

pl.: 2024-2025-ben az 50-70% támogatási intenzitású Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása (KAP-RD01a-RD12-1-24) pályázat.

Tovább olvasomVissza

Amit a légkeveréses
fagyvédelemről tudni kell

01.

A tavaszi fagyok döntő többsége kisugárzási fagy, amikor a talaj, a napközben elnyelt hőt az éjszaka során a hidegebb légkörbe sugározza. Olyankor keletkezik, amikor a légkör üvegházhatása csekély, felhőtlen az égbolt és szélcsend van. A hőveszteség közvetlenül hajnal előtt a legjelentősebb, ezért általában ekkor jelentkezik a legnagyobb fagyveszély és a fagykár.

02.

A kisugárzási fagyok kialakulása idején nagy hőmérsékleti különbségek kelet-keznek: az 5 m-es magasságra vonatkoz-tatott hőmérsékleti különbség szélcsendes időben elérheti a 10 °C-ot is. Az éjszakai hőleadás során a melegebb levegő „inverziós réteget” hoz létre, amely 10-50 méterrel a talaj felett megreked. Mivel a hideg levegő a nehezebb, jellemzően ez ülepszik le az ültetvény alsó rétegeiben.

Ennek következménye, hogy a levegő hőmérsékleti rétegződése miatt a termés bizonyos koronamagasságig le fagy, és fölötte akár teljes termés van.

03.

A légkeveréses módszerek során azt használjuk ki, hogy kisugárzási fagy esetén csak az alsó néhány méteres légréteg hűl le kritikusan, fölötte az inverziós rétegben lévő melegebb levegőt a fagyvédelmi szélgépek áramoltatják le, és fújják be a talaj közelébe. Összekeverve az ott lévő hideg légréteggel, így optimális esetben 1-4 °C-kal képesek emelni a levegő hőmérsékletét.

A szélgépek általános tulajdonsága, hogy fajlagos beruházási költségük általában relatíve magas (ami beruházási támogatásokkal jelentősentompítható), ugyanakkor az üzemeltetési költsége alacsony, és automatikusan vezérlésnek köszönhetően az üzemeltetése egyáltalán nem igényelnek munkaerőt.

Környzet

Mivel ez egy gépberuházás,
építési engedély
nem szükséges,
illetve fontos, hogy a környezetre gyakorolt érdemi káros hatása nincs.

card 1
card 1
card 1

A szélgépek működési
mechanizmusa

Szélgép működése

A légkeveréses fagyvédelmi módszerek azt használják ki, hogy kisugárzási fagy esetén csak az alsó néhány méter légréteg hűl le kritikusan, felette pozitív hőmérsékletű levegő található.

A meleg légréteg általában 10-50 méter magasságban helyezkedik el a föld felszíne felett. A szélgép az inverziós rétegben lévő melegebb levegőt keveri bele az alsó légrétegbe, optimális esetben 1-4 °C-kal képesek emelni a levegő hőmérsékletét. Ezért a kisugárzási fagyok esetén hatékony védelmet nyújtanak a gyümölcsösökben az elektromos meghaj-tású Wepifrost fix és mobil szélgépek.

A Wepifrost szélgépek a gyümölcsös közepén mintegy 2-7 hektár megvédésére képesek. Másodlagos hatásként a gyümölcskezdemény körül kialakuló mikroklímát is elmozdítják, amely 1-2 °C-kal hidegebb a környezeti hőmérséklettől. A Wepifrost Mobil szélgépek 3 méterrel magasabbak a Magyarországon kapható bármely vontatható szélgépnél, ezzel egyedülálló védelmet nyújtanak. Általánosságban a melegebb inverziós réteg a korona magasság fölött minimum 5-6 méterrel található.  A 12 méteres Wepifrost fix szélgépeket kimondottan fagyzugos területekre ajánljuk.

Előnyök

Költséghatékony

Az igényre szabott paramétereknek (torony magassága, motor erőssége) és az elektromos meghajtásnak köszönhetően, a legköltséghatékonyabb fagyvédelmi módszer.

Hővédelem

Kisugárzási fagy esetén akár 1-4°C-kal képes emelni a levegő hőmérsékletét.

Mikroklíma

Másodlagos hővédelmi hatás, mivel az Wepifrost szélgépek a gyümölcskezdemény körül kialakuló mikroklímát is elmozdítják, amely jellemzően 1-2 °C-kal hidegebb a környezeti hőmérséklettől.

Magyar gyártás

Magyar gyártmány, így hazai innovációt támogat a vásárlással.

Gyors szerviz

Gyors szervizelés, és karbantartás. Az alkatrészek raktárról akár 12 órán belül elérhetők.

Automatikus vezérlés

Az automatikus vezérlés szériatarto-zék! Wepifrost szélgépek automatikusan indíthatók és leállíthatók a kívánt hőmérsékletek elérésekor, így üzemeltetésük egyáltalán nem igényelnek munkaerőt.

Egyedülálló torony magasság

Piacon egyedülálló torony magasság: az Wepifrost Fix szélgépek 10 vagy 12 méter magas toronnyal, míg mobil gépek 7 és 9 méteres magasságban elérhetőek.

Biztonságos és kényelmes

Az Wepifrost szélgépek intenzív ültetvényekben is biztonsággal és kényelmesen alkalmazhatók, fix szélgép esetén a jégháló támrendszer bontása nélkül.

Egyedülálló teljesítmény

A Wepifrost szélgépek teljesítménye a szállított légköbméter arányában a legmagasabb a piacon, egészen pontosan óránként 23333 m³/kW

Legjobb ár-érték arány

A Wepifrost magyar gyártású, elektromos meghajtású szélgépei aktív fagyvédelemben egyedülálló hatékonysággal, valamint ár-érték aránnyal rendelkeznek, és a magyar gazdák igényeihez illeszkednek.

Mobil vagy fix szélgépek?
Melyiket válasszam?

A Wepifrost Fix szélgépek esetén kétféle lehetőséget kínálunk. Igény szerint a telepített változat (Fix-D) hidraulika segítségével ledönthető, amely megkön- nyíti a karbantartást, szervizelést.

A fix és a mobil szélgépek torony magassága és motor erőssége is személyre szabható, így igazodunk a fák méretéhez és a gyümölcsös területéhez!

táblázat